OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na hardcoreové koncerty do kostela se moc často nedostanete. Žižkovský kostel na náměstí barikád je jednou z mála výjimek, kde můžete zažít vše. Ochotnická divadla, koncerty napříč hudebními žánry i čtení poezie… Prostor uprostřed vypadá jako římská aréna, kapely hrají většinou dole a lidé mohou shlížet shora z ochozů. Příslovečný kostelní azyl tu získává i akce, která se koná na podporu opodál stojícího komunitního centra Klinika. Jednoznačným lákadlem je pak jeden z posledních ohlášených koncertů RAVELIN 7 a já si nedokážu představit kapelu, která by se na tuto akci hodila více. Banda veteránů, kteří už projezdili kdeco, navíc v té nejlepší formě. Jejich texty s tématem večera navíc jednoznačně souvisí.
„Jestli je jedinou cestou z klece volba přijmout cukr za branou,
pak tedy radši pojdeme hlady se vzpurnou náladou.“
Poprvé vidím RAVELIN 7 s novým basákem a možná i naposledy s Lenkáčem u bicích. Kolem kapely tancuje i Honza z KEEP ON ROTTING a dává mi tak naději, že RAVELIN 7 snad nezahynou na nemoc zvanou Percussionis Negatio a konec tohoto domácího skvostu tím bude zažehnán. Atmosféra jiskří už při prvních skladbách z posledního alba „7 kroků po zamrzlé řece“. Pokud něco RAVELIN 7 umí, tak je to strhnout svojí obyčejnou neobyčejností všechny přítomné. Zvuk řádně nařvaný. V pořádku. A že jsou na začátku problémy se samply, tady to nevadí. Emoce proudí a to je naprosto bazální.
„A jak si postavíme hlavy, neuhneme ani náhodou,
chceme být plemeno šlechtěné Píkou a Miladou…“
Je jedno, jestli tomu budeme říkat post-hardcore, rock’n’roll nebo jakkoliv jinak. RAVELIN 7 už dávno přetékají ze všech žánrových šuplíků a je jim to jedno. Honza proniká vpád do lidí, je jako ostrý klín nořící se do poddajné lidské hmoty, jež ho pohlcuje. Pak to přichází. Trojice nových skladeb, které jsou zase dál a „víc“. „Mikroválky“, osobní zpověď o komplikovaných vztazích, které známe asi všichni. Jeden motiv plíživě gradující ve výbuch nervozity. Snad ještě silnější je pak „Kronikář“, už se nemohu dočkat, až tyto skvosty kapela vypustí ze studia mezi lidi.
„Neboj se! Neboj… Spolu to zvládneme snáz!“
Večer otevřeli OTK. Musím přiznat, že z jejich koncertu si toho mnoho nepamatuji, protože jejich koncert i veškeré mé dojmy spláchli RAVELIN 7 mnohem živelnějším a intenzivnějším vystoupením. A to ačkoliv jsem se těšil, ačkoliv hráli mé oblíbené písně a ačkoliv jejich koncert měl také silnou atmosféru, zrozenou za zcela jiných okolností. Byla zima, nohy zábly a mě neustále přepadal pocit, že poslouchám androše z počátku osmdesátek, ačkoliv jsem v tu dobu tahal kačera.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.